Новомиколаївський історико-краєзнавчий музей    код музею 0848                         адреса: вул. Миру 13  с. Новомиколаївка Мелітопольський р-н. Запорізька обл.   індекс 72353


Пізнаєм природу та історію рідного краю

 

21жовтня музей відвідали учні 4 класу разом з класним керівником К.В.Коноплянко. Для була проведена оглядова екскурсія. Під час бесіди учні виявили певні знання з історії та природи рідного краю, а також бажання поповнити свої знання.



 

 

Напередодні 14 жовтня для учнів 4- 8класів були проведені бесіди та екскурсії до розділу музейної експозиції «За Україну, за її волю». 



В цей день в музеї з учнями 9-10 класів була проведена бесіда «Роль книги в житті людини». В результаті обговорення у дітей сформувалось уявлення про мережу бібліотек в Україні, зокрема дізналися про Національну бібліотеку України ім. В.І.Вернадського, Запорізьку обласну наукову універсальну бібліотеку ім. О.Горького. Діти познайомились з найдавнішими книгами із фондів шкільного музею. 

Керівник музею Н.П.Хавер  розповіла учням про розвиток бібліотечної справи в с.Новомиколаївка. В 30-і  роки були спочатку хати-читальні, а потім вже бібліотеки. В колгоспі «Восход» перщою завідуючою бібліотекою на громадських засадах була Віра Рубан. В колгоспі «Ударник» після війни побудували клуб де й розмістили читальний зал та бібліотеку. Тут в 60-70-х роках була завідуючою А.М.Науменко.  В «Червоній зірці» бібліотека була в будинку купця Калініна до 1968 року. Потім її розмістили на другому поверсі БК. Багато років тут працювали завідуюча Є.К.Годованець та бібліотекар В.П.Кравченко.


Шануєм пам'ять про Героя

 

Один із розділів експозиції шкільного музею присвячений  нашому героїчному земляку – В.К.Загною. До його дня народження була проведена екскурсія для учнів 7-10 класів. 


Володя Загной народився 25 вересня 1927 року. В січні1933 року, рятуючись  від голоду,  їхня сім’я переїхала в радгосп «Маяк» Новомиколаївської сільської ради. Тут вдалося вижити і врятувати найменшого Володю. Восени1934 року  він пішов до початкової школи в с.Маяк. Вчився завжди на «відмінно», переходив з класу в клас з похвальними грамотами. В 5-7 класи ходив за 9 км до середньої школи в с. Новомиколаївка . Та в 1941 році почалась війна. В роки окупації  важко жилось:  недоїдали, доводилось ховатись від фашистів. Коли звільнили Маяк, Володя в 16 років добровольцем пішов на фронт.

Будівля Новомиколаївської СШ де навчався В.Загной в 5-7 класах.

Володя Загной восени 1943 року.

Два листи Володі Загноя датовані 23.07.1944р. та 21.11.1944р.


Володя Загной був нагороджений медаллю «За отвагу»,  двома орденами Слави ІІІ ступеня за героїзм під час Львівсько-Сандомирської  операції та в боях за р. Віслу(Польща).

Рятуючи сотні бійців, відважний кулеметник отримав смертельне поранення під час прориву Одерського плацдарму на північ від м. Оппельн (тепер м.Ополе, Польща). Володимир Карпович Загной посмертно був нагороджений Золотою Зіркою Героя.

 

 

Меморіальна дошка на честь  В.К.Загноя

 

встановлена в 2015 році на будівлі Новомиколаївської сільської ради


 Екскурсія експозиціями музею

 

На початку нового навчального року першими відвідали музей учні групи продовженого дня (1-4 каси) з вихователем Яровою С.М. . Керівник музею  Н.П.Хавер провела  для них оглядову екскурсію, в доступній формі ознайомила дітей з основними розділами  експозиції. Особливо допитливими виявили себе першокласники – адже в музеї вони побували вперше.


18  травня  - Міжнародний день музеїв

Презентація Новомиколаївського історико-краєзнавчого музею

переглянути


Фільм присвячений 75-й річниці Перемоги у Другій світовій війні.

Спогади дітей війни;історичні події та факти.

(За участю керівника музею Хавер Надії Петрівни)


Цього дня ми вшановуємо тих, хто загинув рятуючи Україну від радіаційної катастрофи, тих, хто втратив здоров’я у боротьбі з невидимою смертельною загрозою для людства.


 Кожного року ми зустрічалися з  головою ГО «Союз Чорнобиль Мелітопольського району» А.О.Ткаченком.  Аркадій Олексійович розповідав про участь в ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. Після закінчення Дніпропетровського будівельного інституту він написав рапорт у військомат про бажання служити в Армії. Молодий  лейтенант служив у будівельних військах коли трапилася Чорнобильська трагедія. З 6 червня до 29 грудня 1986 року йому разом із підлеглими довелося важко працювати біля самої ЧАС. Вони виконували виснажливу роботу з консервації підземних вод: в траншею глибиною 30 метрів заливали бетон. Такою підземною бетонною «стіною» оточили атомну станцію,  щоб заражені підземні води не потрапили в Дніпро. Кожен з учасників ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи втратив здоров’я отримавши певну дозу опромінення.      Аркадій Олексійович мав багато нагород та відзнак, серед них медалі «За мужність» та «За розвиток Запорізького краю».

 

 

Нагорода А.О.Ткаченка - медаль

«За розвиток Запорізького краю».

                  Минулого року ми останній раз зустрілись

                              з А.О.Ткаченком (1963-2019)




Читання віршів Т.Г.Шевченка

 

 

  Напередодні дня народження Т.Г.Шевченка в музеї  відбувся поетичний захід: учні декламували вірші Кобзаря. Переможці Владислав Кармаза, Тетяна Ябченко, Інна Тяпка були нагороджені подарунками.


В рамках тижня української словесності, який проходив під гаслом: «Українська мова – мова єднання!»,  31.01.2020р. у шкільному музеї відбувся цікавий захід. Учитель української мови та літератури О.М.Фесенко підготувала літературний квест «Українська література – музей». Учні 9-10 класів отримували групові завдання і з задоволенням, наввипередки поспішали виконати їх. Наприкінці заходу завуч школи Т.Л.Четвертак та керівник музею Н.П.Хавер привітали учнів з успішним завершенням заходу.


    В рамках святкування 20-літнього ювілею музею 17.01.20 в гості завітали бібліотекарі,  працівники сільського клубу с. Трудове та СБК с. Новомиколаївка, а також делегація ГО «Спілка краєзнавців Мелітопольщини». Гостей зустрічали: заступник директора з виховної роботи М.Ю. Радченко, організатор Х.В.Кольцова, вокальна група «Паросток», вихованці гуртків та завідуюча музеєм Н.П.Хавер, яка представила презентацію про діяльність музею та гуртків. М.Ю. Радченко повідомила про ще один новий експонат – дружина художника О.М.Остапенка подарувала музею його картину. Для гостей також була проведена екскурсія експозиціями музею. З вітальними словами звернулись: голова  ГО «Спілка краєзнавців Мелітопольщини», доктор географічних наук В.П.Воровка; завідуюча сільським клубом  с.Трудове О.В.Капшук; завідуюча бібліотекою  О.В.Остапенко та директор СБК с.Новомиколаївки І.Б.Ніколенко. Кандидат географічних наук М.В.Крилов закликав юних краєзнавців  вивчати історію свого роду, адже вона тісно пов’язана з історією рідного краю.  


Ветерани праці села відвідали музей

До 20-літтнього ювілею в музеї побували члени ветеранської організації с.Новомиколаївка на чолі з головою Т.П.Горб. Серед ветеранів праці – працівники колгоспу «Таврія» та соціальної сфери села:  вчителі, медсестра, бухгалтер, будівельник, токар. Учні школи Олена Залєвська, Діана Євтушенко, Ольга Неділько та Ілля Солом’яний  вітали  гостей поетичним словом, а Софія Бебешко співала сучасні пісні про Україну. Керівник музею Н.П.Хавер виступила з  презентацією про діяльність та успіхи музею, а також провела екскурсію. Ветерани праці Т.П.Горб, Л.М.Кожухова та В.О.Куделя подарували музею 17 експонатів, які поповнять фонди музею: дві картини сільського художника О.М. Остапенка, предмети побуту та фотографії.

Наостанок відвідувачів музею з Новорічними святами привітали Дід Мороз і Снігуронька:

Ветеранів праці вітаєм,

Здоров’я і щастя бажаєм!

Хай здійсняться Ваші мрії,

Сподівання і надії!


25 грудня Новомиколаївський історико-краєзнавчий музей відзначив своє 20-ліття.

В 2010 році Міністерство освіти і науки присвоїло музею звання «Зразковий музей». В результаті Всеукраїнського конкурсу-огляду музеїв в 2015 році МОН  підтвердило це звання. Музей нагороджено Грамотою МОН за активну роботу з пропаганди бережливого ставлення до хліба (2010);  В січні 2019 року, за підсумками Всеукраїнського огляду музеїв при закладах освіти, Департамент ЗОДА нагородив музей Грамотою.

В цей день у музеї зібрались учні та вчителі школи. З привітаннями та подарунками завітали: голова сільської ради Є.М.Таланов, депутат районної ради О.С.Кудикін, підприємці О.С.Хруп та М.М.Шумейко. З вітальним словом до присутніх звернулась директор школи В.О.Середняк.

Про напрями діяльності музею та успіхи вихованців розповіла керівник музею та гуртків Н.П.Хавер. На базі музею працюють два гуртки: «Юні музеєзнавці» та «Юні краєзнавці» БДЮТ МРР. Кожного року вихованці гуртків займають в області призові місця у різних конкурсах; за участь у міжнародному конкурсі «Україна моєї мрії» Валентин Волошин отримав Подяку з Брюсселя від Президента Європейської Асоціації Українців; учасниця Всеукраїнського конкурсу учнівських рефератів присвячених 60 річниці Перемоги Юлія Росла була нагороджена Грамотою Фонду «Взаємопорозуміння та взаємопримирення» при Кабінеті Міністрів, а школа отримала лист-подяку;  журі Всеукраїнського конкурсу «У нас одне коріння» з 1390 робіт відзначили дослідження Володимира Шумейка – він був запрошений до Києва для нагородження Почесним Дипломом та цінним подарунком; Діана Євтушенко на обласному етапі краєзнавчих конкурсів двічі була переможцем, нагороджена грамотами ДОН ЗОДА, а у квітні 2019 року нагороджена Грамотою за кращий виступ на обласній конференції учнівської молоді; Ілля Солом’яний минулого року на обласному етапі став переможцем у трьох конкурсах, а в січні 2019 за підсумками конкурсу «Моя Батьківщина – Україна»  посів ІІІ місце в Україні, нагороджений Грамотою МОН. Н.П.Хавер згадала також  активних збирачів старожитностей минулих років Анастасію Годованець, Наталію Вороніну, Володимира Науменка та теперішніх пошуковців - Віталіну Ярову, Наталію Курінну та ін.

Музей відвідують учні, батьки, односельці, гості села, вчителі району, студенти,  жителі та краєзнавці  Мелітополя, керівництво району і області. В музеї побували також громадяни Канади, Німеччини, Словаччини, Грузії та РФ. 


Майстерня Святого Миколая

 

18.12.2019 в шкільному музеї  почала працювати  майстерня Святого Миколая. Керівник музею Н.П.Хавер розповіла дітям легенду про доброчинні справи Святого та про українські народні традиції вшанування Святого Миколая.

Ось такі пахучі  «миколайчики» спекли  Т.В.Дідінова та Є.В.Тяпка

«Співробітники» майстерні Святого Миколая розфарбували «миколайчики» харчовими фарбами

Святий Миколай пригостив дітвору смачним і яскравим печивом. Вихованці гуртків «Юні музеєзнавці» та «Юні краєзнавці»  дарували «миколайчики» вчителям, техпрацівникам та учням молодших класів.

Майстрині смакували обрядовим печивом з узваром разом із Святим Миколаєм


Екскурсія для учнів Новгородківської ЗОШ

 

 

26.11.20  музей відвідали учні 9-11 класів Новгородківської ЗОШ разом з директором школи Р.Я.Кралічек.

 



В рамках проведення виставки «Український єврейський сімейний альбом» міжнародної організації CENTROPA

 

26.11.19  музей відвідали представники єврейської громади Мелітополя. Голова громади Г.В.Стеценко передала музею подарунки: книги з історії єврейського народу, прапорці, календарі. А.І.Паценкер  подарував відділу природи  фрагменти лазуриту та бурштину  і мушлі з берегів Середземного моря. В свою чергу Н.П. Хавер представила змістовну презентацію «Євреї в Україні: минуле і сьогодення», а 13 вихованців гуртка «Юні краєзнавці» прийняли участь у виставці в якості екскурсоводів.



Оновлення  експозиції  «За Україну, за її волю»

 

В лютому 2015 року було започатковано створення експозиції присвяченої учасникам АТО. Напередодні 1 вересня 2019 року, за спонсорської підтримки підприємця О.І.Шевченка, експозицію  було  оновлено. ЇЇ доповнено новими експонатами  та інформаційними матеріалами, які під час зустрічей воїни-земляки передавали  в музей. Вагомий вклад в збагачення експозиції внесла  також волонтерська організація «Небайдужі». В експозиції  представлені копії учнівських листів воїнам та дитячі вироби для благодійних ярмарок.


До Дня Перемоги вихованці гуртка «Юні музеєзнавці»,

який працює на базі музею, відвідали  дітей війни:

Шпаченко Раїсу Василівну

Найдьонову Аллу Іванівну

Годованця Миколу Сергійовича

Демяненка Миколу Михайловича

 

Вихованці гуртка привітали ветеранів праці та записали їхні спогади про воєнне та повоєнне дитинство


Бесіда «Творча спадщина художника Т.Г.Шевченка»(07.03.2019)

Про творчу спадщину художника розповіла керівник музею Н.П.Хавер.

Під час бесіди учні познайомилися з історією написання добре відомих робіт Тараса Шевченка. Їхній увазі були представлені 18 картин майстра намальованих олією, аквареллю, тушшю та олівцем.


25.04 2019 року, напередодні  сумної річниці Чорнобильської катастрофи, у музеї відбулася зустріч з А.О.Ткаченком, учасником ліквідації  аварії на ЧАЕС. 

А.О.Ткаченко розповів про своїх товаришів з якими довелося з початку червня до 29 грудня 1986 року  працювати в складних умовах поряд з реактором ЧАЕС

Завуч школи Т.Л.Четвертак, однокласниця А.О.Ткаченка, розповіла про шкільні роки нашого гостя і подякувала йому за важку працю та  безпосередню участь у ліквідації загрози для населення України. 

Керівник музею Н.П.Хавер розповіла учням 5-9 класів про мужність і героїзм учасників ліквідації аварії на ЧАЕС та про нагороди А.О.Ткаченка

А.О.Ткаченко з вихованцями гуртка «Юні музеєзнавці»


До 205-ї річниці з дня народження Т.Г.Шевченка був проведений виховний захід

«Безсмертне слово Кобзаря» (06.03.2019)

Керівник музею Н.П. Хавер розповіла про перший випуск «Кобзаря» та про історію написання «Заповіту». Софія Бебешко розповіла про пам’ятники Кобзарю в різних країнах.

Вихованці гуртків «Юні музеєєзнавці» та «Юні краєзнавці»

 

читали «Заповіт» 

     Найактивніші учасники виховного заходу, які читали «Заповіт» мовами народів світу: болгарською, татарською, сербською, англійською та ін.


До Дня соборності України в музеї була проведена

 

акція «Україна – єдина»

Екскурсоводи та керівник музею Н.П.Хавер розповіли учням 5-8 класів про історію об’єднання українських земель в єдину державу та провели цікаву вікторину

Гуртківці  провели флешмоб «Україна - єдина»


13 грудня, в день Святого Андрія Первозваного, в музеї відбулося свято Калити. Головний атрибут свята – Калита, обрядове печиво  схоже на сонце.


 Кожного року вихованці гуртка «Юні краєзнавці» БДЮТ впорядковують  ділянку біля пам’ятного Хреста жертвам Голодомору

Інсталяція «Свічка пам’яті», яку підготувала група вихованців гуртка «Юні краєзнавці» БДЮТ: свічка, як символ скорботи за жертвами Голодомору, колоски ячменю, макуха, зерно пшениці, щариця, абрикосові кісточки.

 

 

 

 

 

 

 

 

П.К.Федченко(1928 р.н.) та Т.С.Сипко(1924 р.н.) підчас зустрічі в музеї

 

 

 

 

 

 

 

 

Гості з активом музею


13 жовтня, напередодні Дня захисника Вітчизни, у шкільному  відбулася зустріч з учасником АТО В.В.Балухтіним. Він розповів про свою службу на передовій та про своїх товаришів. В.В.Балухтін подарував музею кілька особистих речей: солдатську фляжку, рюкзак та ін. Вихованці гуртка з особливою цікавістю розглядали маленький пенал із засобами для очищення дула кулемета і автомата.

 

 

 

 

 

 

 

 

В.В.Балухтін та учні школи біля експозиції «За Україну, за її волю»


01.09.2018  було відкрито дві нові експозиції:

«Історія заселення нашого краю» та «Культура народів Північного Приазовя».

Новинки музею  відвідали учні та вчителі школи, батьки, гості.

 

Експозиція «Історія заселення краю»

Експозиція «Культура народів Північного Приазовя».

Перша екскурсія була проведена для учнів 3 класу.

На базі музею працює гурток «Юні краєзнавці» БДЮТ Мелітопольської РР та шкільний гурток «Юні музеєзнавці»

 

                                                     Вихованці гуртків – учасники заходу «Хліборобські традиції українців»


Інформація Новомиколаївського історико-краєзнавчого музею

про стан виконання заходів відповідно листа МОНУ

від 20.08.2018 № 1/9-500 «Про приведення у відповідність експозицій музеїв, які перебувають у сфері управління МОН»

 

-  В план роботи музею включені зміни. В експозиції «Подвиг народу в роки Другої світової війни» виділено підрозділ  «Діяльність підпілля ОУН в Новомиколаївці».

-    Приведено у відповідність терміни, вживані у музейних експозиціях та в розроблених текстах екскурсій.

-     Проведено аналіз достовірності окремих дат, тверджень, оцінок  та посилань.

 

-   В 2015 році започатковано формування нової експозиції «За Україну, за її волю» в яку включено підрозділи  про загиблих льотчиків «ІЛ-76»  з 25-ї військово-транспортної авіаційної бригади з Мелітополя; про учасників АТО (особисті речі військових ЗСУ); про учасника маршу Миру на день Незалежності в Києві Д.Остапенка;  фотомателіали про волонтерську групу «Небайдужі» та відомих людей, які займаються волонтерською підтримкою воїнів ЗСУ, зокрема, відомий поет Олег Гончаренко, редактор газети «Новий день» Діляра Кудусова та ін.

 Провели детальний моніторинг наявності пам’ятних дошок, панно, барельєфів, бюстів, що присвячені встановленню та діяльності радянської влади, її окремих представників, які підпадають під обмеження, визначені Законом України «Про засудження комуністичного та націонал-соціалистичного (нацистського) тоталітарних режимів в Україні та заборону пропаганди їхньої символіки». Відповідних об’єктів виявлено не було.

 

 

 

 

 

 

На відкритті стенду, присвяченого загиблому екіпажу «ІЛ-76» були присутні капітан Р.Мордовець та підполковник В. Блюмський. 

Зустріч в музеї з учасником маршу Миру курсантом Хаківського університету Повітряних Сил України Д. Остапенком.

 

 

 

 

 

 

Зустріч в музеї з учасниками АТО П.Самбуром і В. Черкашиним.

5.Проводимо польові експедиції місцями бойових дій нашого краю з метою виконання завдань музею.

Екскурсії в Мелітополь та до пам’ятника «Солдат Андрій» в Новомиколаївці з метою дослідження наступальної «Мелітопольської операції» в результаті якої було визволено Мелітополь і район (осінь 2017)

 

 

 

 

 

 

 

 

Екскурсія до Запоріжжя. Музей «Мотор-Січі» . Знайомство з військовою технікою часів Другої світової війни(березень 2018).

 

 

 

 

 

Група активу музею біля с.Утлюг на місці розкопок, які проводила пошукова група з Токмака і Бердянська. Тут загинули бійці, які в 1941 році захищали підступи ворога до Мелітополя(осінь 2017)

6.З метою отримання матеріалів для музею проводимо зустрічі з очевидцями трагічних подій 1932-33 рр,  дітьми війни, людьми, які пережили голод 1946-47 рр, учасниками відбудови господарства в 50-х роках та ін.

7. З 2009 року продовжуємо  партнерську співпрацю з Мелітопольським краєзнавчим музеєм (дир. Л.Р.Ібрагімова) та Запорізьким обласним краєзнавчим музеєм (з 2011 року; дир.Мордовський М.М.).

8.Спіпраця з Державним архівом Запорізької області розпочата в 2011 році (виявлено матеріали про склад населення Новомиколаївки в ХІХ – на поч. ХХст.,  Голодомор, розвиток шкільництва в 30-х-40-х роках та ін); у архівному відділі МРДА  в 2016-2017 роках розпочато вивчення діяльності механізаторів с.Новомиколаївки в 1943 – 1947 роках. та ін.

 9.Залучаємо представників громадськості до просвітницької діяльності музеїю.

10. Популяризуємо роботу музею в ЗМІ,  на регіональних науково-практичних конференціях та інших заходах.

 

«Новий день»

24.05.2017

Стаття   Н.Хавер

«Фонди постійно поповнюються»

Про зустріч в музеї з односельцями і учнями - активними поповнювачами музейного фонду

«Новий День»  18.10.2017

Стаття виховинка гуртка  юні краєзнавці БДЮТ Діани Євтушенко  «Зустріч  яка мене надихнула

Про зустріч з тайстриною вишивки Н.М. Денисюк

«Новий день»

22.11.2017

Стаття Н. Хавер

«Коржі, якими марили голодні»

Про зустріч в музеї з свідками голоду 1946-47 років.

«Новий день»

8.11.2017

Стаття виховинка гуртка юні краєзнавці  БДЮТ  Ольги Прилюдько «Засвідчуємо свою шану і повагу»

Про зустріч в музеї зі Свідком Голодомору Т.С. Сипко

Мелітопольські краєзнавчі читання. Матеріали ІІІ відкритої регіональної науково-практитчної  конференції. 2017 рік.

Стаття Н.Хавер «Шкільний історико-краєзнавчий музей: збереження та популяризація національної спадщини»

 

 

 
 


Експозиція присвячена екіпажу ІЛ-76


Археологічні знахідки Північного Приазов`я




Електронна адреса: novom-shkola@ukr.net

Дизайн сайту: kolesnikov-artem@mail.ua

 

 

Контактний телефон: 0619-498-445